Visina snijega N/A cm
Vremenska progrnoza na Bjelasnici
Objavio - 20.02.2013

Bjelašnica je položila veliki ispit

Bosna i Hercegovina, Sarajevo, Bjelašnica i ZOI '84 položili su jučer veliki test. Svi su složni u tome nakon što je na olimpijskoj ljepotici Bjelašnici jučer održana test utrka Evropskog kupa u superveleslalomu.

Organizatori su, istina, imali mnogo problema. Gusta magla koja se nadvila nad ovom planinom kao da je namjerno takmičare i posjetioce držala u neizvjesnosti i igrala se njihovim živcima.

MeÄ‘utim, nakon što je vjetar pritekao u pomoć organizatorima i "rastjerao" maglu, započela je trka u kojoj su se takmičili skijaši iz Slovenije, Grčke, Turske, Holandije, Srbije i naše zemlje.

Jučerašnjoj utrci na Bjelašnici prisustvovao je i tehnički delegat Peter Gerdol, koji je ujedno i inspektor MeÄ‘unarodne skijaške federacije (FIS).

On će nakon ovog dvodnevnog takmičenja dati konačnu ocjenu jesmo li u pogledu organizacionih sposobnosti zadovoljili i zaslužujemo li organiziranje Evropa kupa 2014. godine. Prvi utisci su više nego dobri.

- Organizatori su imali dosta problema s vremenskim neprilikama. MeÄ‘utim, što se tiče pripreme i organizacije, možemo biti više nego zadovoljni, apsolutno svi uvjeti su ispunjeni da trka bude održana. BiH je na dobrom putu da u budućnosti održi trku Evropskog kupa - rekao je inspektor FIS-a Gerdol.

Savez je u oktobru 2012. godine u Cirihu priložio kandidaturu MeÄ‘unarodnoj skijaškoj federaciji (FIS) za organizaciju utrke skijaškog Evropa kupa u disciplini spust za muškarce na Bjelašnici 2014. godine, kao i tehničke discipline na Jahorini 2015.

Nakon jučerašnjeg takmičenja jedno je sigurno, organizatori su dokazali da su sposobni za organizaciju takmičenja visokog nivoa kakav je Evropski kup.

Laikertu osmo i deseto mjesto

U prvoj utrci muške kategorije, u kojoj je nastupilo 26 skijaša, istaknuli su se takmičari iz Slovenije koji su osvojili prvih pet mjesta. Trka je ujedno bila i prvo državno prvenstvo Bosne i Hercegovine u disciplini superveleslalom, a najbolji bh. skijaš bio je Igor Laikert koji je zauzeo deseto mjesto.

Drugi najbolji plasman skijaša iz BiH imao je Marko Rudić, koji je zauzeo 21. mjesto, a iza njega uvrstili su se Haris Hodžić (22), Benjamin Godinjak (23) i Haris Begić (26). U drugoj utrci Laikert je bio osmi.

I kod žena dominirale su Slovenke, a jedina naša skijašica Ema Gicević zauzela je šestu, odnosno sedmu poziciju ( takoÄ‘er vožene dvije trke). Sutra su na rasporedu test utrke u veleslalomu.